1

Auto s nukleárním pohonem: 500 000 km na 8 gramu thoria

WTFä

V roce 1958 vyvinula automobilka Ford koncept Ford Nucleon. Šlo o auto poháněné jadernou energií, tedy malým jaderným reaktorem. O více než 50 let později se tenhle nápad dostává znovu do hledáčku technologických expertů.

Za znovu probuzenou mediální pozorností stojí americká společnost Laser Power Systems. Právě ta totiž dlouhodobě pracuje na vývoji nového typu turbínového elektrického generátoru postavené na jaderné technologii.

Jejím základem je zcela nový typ laseru, který dokáže získávat energii z thoria. To je radioaktivní prvek s atomovým číslem 90, který je podobný uranu. Jeho výhodou je ale relativně snadná dostupnost, výrazně nižší produkce jaderného odpadu a především nemožnost využít jej pro výrobu jaderných zbraní.

Thorium: zdroj bezpečné jaderné energie?
Podle některých odborníků je právě thorium klíčem k vývoji nové generace bezpečnějších a čistších jaderných elektráren. Ty by ostatně mohly být velmi brzy ve velké poptávce, protože bez jaderné energie to prý nepůjde. Myšleno boj proti globálnímu oteplování a především ohrožujícím změnám klimatu.

Jaderný pohon na bázi thoria není nějak výrazně převratným konceptem. Jde o uzavřený systém, ve kterém thoriový laser zahřívá kapalinu (nejspíš vodu), která se mění v páru pohánějící turbínu. A ta nakonec vyrábí elektřinu.

Podle Charlese Stevense, šéfa firmy Laser Power Systems (LPS), by jedna taková pohonná jednotka o výkonu 250 kW mohla vážit asi 227 kg. Jednoduše by tak bylo možné ji zamontovat do klasického automobilu. Na pouhých osm gramů thoria by pak údajně bylo možné ujet až půl milionu kilometrů.

Je v tom nějaká bouda…
Jaké jsou ale reálné předpoklady, že se někdy něco takového uskuteční? Pravděpodobně limitně se blížící nule. Pro Charlese Stevense a jeho 40 zaměstnanců je výše vyobrazený koncept a především celá idea toho, že by bylo možné malý jaderný reaktor montovat do auta především cestou k mediální pozornosti.

Té se mu ve své době ostatně i dostalo. V roce 2009 představil Cadillac na autosalonu v Chicagu koncept vozu World Thorium Fuel (krásně zkráceno na „WTF“) navržený designérem Lorusem Kulesusem.

Podle Stevense jsou ale možnosti thoriového pohonu daleko vetší. Je totiž podle něj možné stavět pohonné jednotky o výkonu v řádech od kilowatt po megawatty. Thorium je proto podle něj tou nejlepší alternativou k ropě, zemnímu plynu, uhlí a dalším fosilním palivům.

Celý článok nájdete tu

Facebook0Twitter0Google+0

admin

One Comment

  1. Problém asi bude v energii potřebné pro běh celého procesu, zejména energie pro laser.Když už se to rozběhne, bude energie dost, ale pro start?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *